Wojenny remont

We wrześniu 1939 r. "Dom bez kantów" od strony ulicy Królewskiej został tylko lekko uszkodzony. Natomiast poważniejszych zniszczeń dom doznał w północnym narożniku, od strony dzisiejszej ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza. W wyniku wybuchu bomby lotniczej zniszczeniu uległo trzecie, czwarte i piąte piętro VI klatki schodowej. Odbudowa tego fragmentu budynku trwała dość długo. Kiedy została zakończona nie wiem. W każdym bądź razie w 1944 r. uszkodzona część budynku była już wyremontowana.



Na zdjęciu widać zniszczenia budynku. Na chodniku leży gruz. W tle budynki Krakowskiego Przedmieścia 40, 38 i wyraźnie wypalonego budynku 36 Państwowego Męskiego Seminarium Nauczycielskiego. Przed Komendą Miasta już stoi warta Wehrmachtu. Zdjęcie datowane na 1940 r.


Podobne spojrzenie na "Dom bez kantów". Przed Komendą Miasta maszeruje oddział Wehrmachtu. Zdjęcie ze strony wczorajidzis.blogspot.com




Piękny widok z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego na budynek d. Sądów Wojskowych. Nad Komendą Miasta powiewa niemiecka flaga. Widać zniszczone piąte i czwarte piętro "Domu bez kantów". W porównaniu do poprzednich zdjęć wyrwa w budynku została uporządkowana. Gruz na ulicy został ogrodzony drewnianym płotem. Zdjęcie datowane na 1940 r.

Na prezentowanym zdjęciu widać budynki Krakowskiego Przedmieścia. Na pierwszym planie orkiestra Wehrmachtu.


Na tym "słonecznym", aż nierealnym zdjęciu widać skalę zniszczeń budynku. Na chodniku jeszcze leży gruz ogrodzony prowizorycznym płotem. Zdjęcie ze strony jimbaotoday.blogspot.com

Oddział Wehrmachtu kieruje się w stronę bramy prowadzącej na podwórze Komendy Miasta. Rozpoczęto roboty przy "Domu bez kantów". Trwa usuwanie gruzu z drugiego piętra budynku. Zdjęcie datowane na 1940 r.

Widok z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po lewej widać fragment Hotelu Europejskiego. Po prawej budynek d. Sądów Wojskowych. Przy wejściu do budynku Komendy Miasta stoją już budki wartownicze. Przy "Domu bez kantów" trwają prace remontowe. Usuwany jest gruz z pierwszego piętra a na piętrze czwartym i piątym uszkodzone fragmenty ścian. Pojawiły się pierwsze rusztowania. W tle nie widać już wypalonego budynku pod numerem Krakowskie Przedmieście 36. Zdjęcie datowane na 1941 r.


Prace przy budynku trwają w najlepsze. Pojawiła się winda. Fragment chodnika został ogrodzony drewnianym porządnym płotem. W tle pozostałości po kamienicy Krakowskie Przedmieście 36. Zdjęcie datowane na 1942 r.

Komenda Miasta. Przed wejściem budki wartownicze. Na górze budynku wisi jeszcze orzeł. Po lewej fragment drewnianego ogrodzenia zasłaniającego teren remontu. Zdjęcie datowane na 1942 r.

Zdjęcie nie przedstawia "Domu bez kantów" (widać tylko malutki fragment) ale na ulicy nie ma już drewnianego ogrodzenia zasłaniającego plac budowy. Daleko w tle widoczny kościół Wizytek oraz ruiny kamienicy Krakowskie Przedmieście 36.



I ostatnie z prezentowanych zdjęć. Rok 1944. Narożnik "Domu bez kantów" jest już wyremontowany. Wyraźnie widać uzupełnienie budynku sięgające od trzeciego do piątego piętra. Na budynku Komendy brak już orła. Pozostał tylko ślad po nim. Przed Komendą Miasta trwają prace nad budową schronu. Plac przed komendą jest ogrodzony i stoi tutaj budka wartownicza ze szlabanem. Przy wejściu do budynku stoi już tylko jedna budka wartownicza.


Zdjęcia pochodzą ze strony fotopolska.eu. W dwóch wypadkach podano ich inne pochodzenie.

Komentarze