Projekt Gutta i Jankowskiego

Architekci Romuald Gutt i Józef Jankowski z Warszawy zaproponowali inne rozwiązanie zabudowania placu pomiędzy ulicą Królewską, a uliczką przed Komenda Miasta (dzisiaj Tokarzewskiego-Karaszewicza).
Usytuowanie budynku w terenie

Widok na narożnik budynku od strony Pałacu Tyszkiewiczów. Skrzyżowanie z ulicą Królewską, w dali widać gmach Hotelu "Europejskiego"

Widok z ulicy Królewskiej w kierunku kościoła Wizytek

Projektowany gmach miał cofnięty narożnik od strony ulicy Królewskiej (zapewne liczono się ze wzrostem ruchu kołowego). Z kolei narożnik północny wysunięto, zakładając, że w tym miejscu ruch będzie mały. W wyniku takiego założenia projektowany gmach przybrał kształt prostokąta. Sytuacja ta spowodowała, że całość korzystnie odbijała się na rzutach. Stworzono przestrzeń odciążającą od ruchu, na czym automatycznie zyskały wystawy sklepowe. Architektura gmachu nie naruszała charakteru zabytkowego dzielnicy.

Widok od strony Hotelu "Bristol". W głębi Pałac Saski, z pomnikiem Józefa Poniatowskiego. Po prawej fragment Hotelu Europejskiego. Widać wyraźnie wkomponowany gmach Komendy Miasta

Projektanci na parterze i półpiętrze zaprojektowali magazyny, sklepy, kawiarnie, bank, a przy wprowadzeniu małych zmian salę teatralną lub kinową. W podziemiach mieszczących się na dwóch kondygnacjach zaprojektowano salę w której działać miała kawiarnia z dancingiem oraz mały teatr. Jak zakładano kawiarnia była połączona z pływalnią. Na piętrach klatki schodowe tak zaprojektowano i powiązano je komunikacyjnie, żeby można było dowolnie kształtować przestrzeń. Pozwalało to na urządzanie mieszkań lub biur. Istniała też możliwość adaptacji gmachu na hotel.

Rzut parteru w skali 1:1000. Po prawej Krakowskie Przedmieście

Zwraca uwagę w projekcie nie rozwiązany problem narożnika gmachu Sądów Wojskowych od strony ulicy Królewskiej. Warto dodać, że ci sami architekci zaprojektowali domy oficerskie Funduszu Kwaterunku Wojskowego przy ulicy Koszykowej 79a róg ulicy Topolowej 17 (dziś Aleje Niepodległości 243/245), zrealizowane w latach 1932-1933.W swoich założeniach przypominają projektowany gmach przy ulicy Królewskiej.

Komentarze