Projekt Antoniego Jawornickiego
Antoni Jawornicki urodził się w 1886 r. Architekt i urbanista, wykształcony na Politechnice Warszawskiej i w paryskiej École Speciale d`Architecture. Był także artystą, malował i rysował ludzi, konie, obiekty architektoniczne i scenki rodzajowe. Związany zawodowo przede wszystkim z m.st. Warszawą. Od 1913 r., aż do śmierci w 1950 r. wykonał wiele projektów, z których znaczna część miała charakter urbanistyczny. Wśród projektów jego autorstwa lub współautorstwa są m.in. miasto-ogród Podkowa Leśna, regulacja terenów Cytadeli na Żoliborzu, ukształtowanie rejonu Osi Saskiej w Warszawie, plac św. Floriana, budynek Banku Cukrownictwa przy Karowej 20. Antoni Jawornicki brał również udział w zakrojonych na szeroką skalę pracach nad Planem regulacyjnym m.st. Warszawy. Mieszkał od 1923 r. w tzw. Kolonii Profesorskiej (Spółdzielni Mieszkaniowej Profesorów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej) przy ulicy Myśliwieckiej 16 w dworkowej willi, którą sam zaprojektował. W czasie powstania warszawskiego willa spłonęła. Po wyzwoleniu Jaworniccy odbudowali ją w latach 1948-1950.
Antoni Jawornicki w swojej pracowni. Zdjęcie ze strony dsh.waw.pl |
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wziął także udział w konkursie na budynek Funduszu Kwaterunku Wojskowego przy Krakowskim Przedmieściu.
Antoni Jawornicki proponował całościowe założenie architektoniczne wokół placu Saskiego. Na ilustracji widać całe założenie od strony Krakowskiego Przedmieścia. Po lewej gmach Funduszu Kwaterunku Wojskowego, po prawej Hotel Europejski. Jawornicki proponował podniesienie hotelu o dwie kondygnacje. W głębi Pałac Saski z pomnikiem Poniatowskiego.
Następna ilustracja przedstawia widok na budynek Funduszu Kwaterunku Wojskowego od strony Hotelu "Bristol".
Kolejna ilustracja przedstawia widok gmachu Komendy Miasta i jego połączenie z budynkiem Funduszu Kwaterunku Wojskowego z jednej strony i budynkiem Sądów Wojskowych z drugiej.
Na koniec jeszcze rzut parteru na poziomie chodnika. Wyraźnie widać przejścia pomiędzy projektowanym gmachem a pozostałymi budynkami oraz założoną rozbudowę gmachu Komendy Miasta. Jednocześnie daje się zauważyć nie do końca rozwiązany problem z połączeniem z budynkiem Sądów Wojskowych od strony ulicy Królewskiej.
Komentarze
Prześlij komentarz