Jan Piotr Norblin

Wracamy ponownie do insurekcji kościuszkowskiej. A konkretnie do ilustracji z Krakowskiego Przedmieścia. Na początek kilka słów o jego autorze. 

Jan Piotr Norblin (Jean-Pierre Norblin de La Gourdaine) urodził się 15 lipca 1745 r. w Misy-sur-Yonne (Francja). Francuski malarz, rysownik i grafik. W latach 1774–1804 działał w Polsce. Najważniejszy okres twórczości artysty przypada na czasy po Konstytucji 3 Maja, szczególnie insurekcji kościuszkowskiej. Insurekcja warszawska zastała Norblina w stolicy i to jemu zawdzięczamy ilustracje tamtych wydarzeń (rysunki walk na Krakowskim Przedmieściu, Miodowej, wieszania zdrajców i in.). Zatrudniony oficjalnie w roli ilustratora powstania, Norblin (już także obywatel polski) naszkicował m.in. Obóz powstańców, Rzeź Pragi, a wspólnie z Orłowskim Bitwę pod Racławicami. Zmarł 23 lutego 1830 r. w Paryżu.

Przyczyną dla której ponownie wracamy do insurekcji jest fakt, że Norblin pozostawił dwa rysunki związane z walkami na Krakowskim Przedmieściu. Pierwszy z nich znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Rysunek ten wykonany pędzlem, piórkiem i sepia na papierze ma wymiary 19,1 x 24 cm.

Drugi rysunek wykonany ołówkiem i sepią na papierze znajduje się w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Kórniku i ma wymiary 20,5 x 28, 4 cm.


Na rysunku znajdującym się w kórnickich zbiorach Norblin szczegółowo wyrysował budynki południowej części Krakowskie Przedmieścia (to już nie szkic). Po lewej stronie widzimy Pałac Tyszkiewiczów a po prawej fragment tzw. Kuźni Saskich.

Portret Jana Piotra Norblina ze strony pl.wikipedia.org, ilustracja z Kórnika za: L.Ratajczyk, J. Teodorczyk, Wojsko powstania kościuszkowskiego, Warszawa 1987.

Komentarze