Projekt Bohdana Pniewskiego

Bohdan Wiktor Kazimierz Pniewski urodził się 26 sierpnia 1897 r. w Warszawie. W latach 1906-1914 uczęszczał do szkoły realnej im. Stanisława Staszica. Tutaj w czasie nauki wstąpił do konspiracyjnej Drużyny Skautowej im. Zawiszy Czarnego (od 1916 r. 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego). W 1917 r. rozpoczął studia na Wydział Architektury, które jednak przerwał z powodu zaangażowania się w obronę niepodległości i trwałości granic Rzeczypospolitej. W listopadzie 1918 r. jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej brał udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie. W 1920 r. w wojnie polsko-sowieckiej walczył jako żołnierz 1 pułku szwoleżerów. W grudniu 1920 r. wrócił na studia i ukończył je 1923 r., W 1925 r. rozpoczął samodzielną działalność architektoniczną. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 1932 r. został profesorem Akademii Sztuk Pięknych. W początkach drugiej wojny światowej musiał opuścić swoją willę przy alei Na Skarpie. W czasie wojny brał udział w tajnym nauczaniu, jak również zasiadał w jury tajnych konkursów. Po wojnie wrócił do praktyki architektonicznej i akademickiej. Od 1945 r. pracuje w Biurze Odbudowy Stolicy i Rady Naczelnej Odbudowy Warszawy. W 1946 r. został powołany na profesora i kierownika katedry Projektowania Gmachów Użyteczności Publicznej Politechniki Warszawskiej. Profesor kontraktowy w Akademii Sztuk Pięknych (1945-50). Członek Polskiej Akademii Nauk. Laureat wielu nagród w konkursach architektonicznych i nagród państwowych. Karierę architekta zaczynał jako bliski funkcjonalistycznej architekturze awangardowej.


W 1928 r. zdobył I nagrodę w konkursie na poselstwo polskie w Sofii. Otrzymał także I nagrody w konkursach: na projekt Świątyni Opatrzności (1930 i 1932); na gmach sądów grodzkich na Lesznie (1934); na gmach Polskiego Radia (1938); I nagroda w konkursie na odbudowę Teatru Wielkiego. W 1937 r. został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury "za zasługi dla polskiej sztuki w ogóle". 

Bohdan Pniewski zmarł 5 września 1965 r. w Warszawie. 

Bohdan Pniewski przystąpił też do konkursu na projekt budynku Funduszu Kwaterunku Wojskowego przy Krakowskim Przedmieściu. Przedstawiam poniżej kilka rysunków pokazujących ten projekt. 

Widok perspektywiczny od strony zbiegu ulicy Królewskiej i Krakowskiego Przedmieścia:



Widok aksonometryczny. Widok od strony Krakowskiego Przedmieścia. Gmach Komendy Miasta wkomponowany w cały budynek:





Plan orientacyjny usytuowania budynku Funduszu Kwaterunku Wojskowego. Po lewej widać Ogród Saski, po prawej zakończenie osi saskiej na skarpie nad Wisłą:


Rzut podziemia gmachu Funduszu Kwaterunku Wojskowego:


Rzut parteru gmachu Funduszu Kwaterunku Wojskowego. U dołu Krakowskie Przedmieście:


Komentarze